Gå til hovedindhold
MENU
MENU
Du er her:

Kandidatlister til kommunalvalget 2021

Tirsdag d. 16. november 2021 afholdes der valg til kommunalbestyrelsen i Lyngby-Taarbæk Kommune. 
Herunder kan du se valgforbund og kandidatlister til kommunalvalget. 

Valgforbund

  • Valgforbund er indgået mellem listerne: B. Radikale Venstre, E. Lokallisten Vores Kommune – LTK, F. SF – Socialistisk Folkeparti, G. Veganerpartiet, Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
  • Valgforbund er indgået mellem listerne: C. Det Konservative Folkeparti, O. Dansk Folkeparti, V. Venstre, Danmarks Liberale Parti, Q. Bydelenes Stemmer
  • Valgforbund er indgået mellem listerne: D. Nye Borgerlige, I. Liberal Alliance

Kandidatlister og kandidater

  • A. Socialdemokratiet

     

    • Simon Pihl Sørensen
    • Dorthe Minna Hansen
    • Bodil Kornbek
    • Klaus Dalgas
    • Martin Stenner
    • Silas Mudoh
    • Finn Riber
    • Ib Carlsen
    • Ivar Ørnby
    • Lars Bjørn
  • B. Radikale Venstre
    • Gitte Kjær-Westermann, Taarbæk
    • Mikkel Johannessen, Virum
    • Kasper Langberg, Virum
    • Susanne Hjernøe, Virum
    • Cecilie Lindahl, Kgs. Lyngby
    • Paul K. Jeppesen, Brede
    • Ole Møller, Brede
    • Johan Løje, Virum
    • Karoline Geneser, Virum
  • C. Det Konservative Folkeparti
    • Sofia Osmani
    • John Tefke
    • Mette Schmidt Olsen
    • Dorthe la Cour
    • Martin Vendel Nielsen
    • Magnus Von Dreiager
    • Charlotte Shafer
    • Karsten Andersen
    • Erik Frikke
    • Maria Svane
    • Katrine Vendelbo
    • Marcus Perathoner
    • Casper Strunge
    • Ole Møller
    • Anne Jeremiassen
    • Tonni Hyldgaard
    • Philip Rye
    • Shahin Yazdi Sotoudeh
    • Søren Preuss
    • Christine Bernt Henriksen
    • Michael M. Jørgensen
    • Christian Winther
    • Richard Sandbæk
  • D. Nye Borgerlige
    • Claus Bøgh Svenningsen
    • Anette Skafte
    • Dorthe Rosa Hasselby
    • Peter Nielsen
    • Freddy Jacobsen
    • Lene Tholstorf
  • E. Lokallisten Vores Kommune – LTK
    1. Lars Bisgaard
    2. Ida-Marie Helsberg
    3. Thomas Lausen
  • F. SF - Socialistisk Folkeparti
    • Sigurd Agersnap, Lyngby
    • Niels Haxthausen, Sorgenfri
    • Anne Grete Bülow, Lyngby, Fortunbyen
    • Dorete Dandanell, Virum
    • Majbrit Pedersen, Lyngby Vest
    • Karen Marie Pagh Nielsen, Ørholm/Lundtofte
    • Arne Christensen, Virum
    • Claudia Heim, Sorgenfri
    • Niels Halse, Sorgenfri
    • Inge Duus Hjortlund, Lyngby Vest
  • G. Veganerpartiet
    • Helene Toksværd
  • I. Liberal Alliance
    • Thomas Frederiksen, Virum
    • Louise Siv Ebbesen, Hjortekær
    • Steffen Larsen, Hjortekær
    • Helle Kruuse, Ørholm
    • Uwe Hermann, Bondebyen
    • Trine Mortensen, Virum
  • O. Dansk Folkeparti
    1. Jørn Jensin
    2. Anne Schmidt
    3. Søs Krog
  • Q. Bydelenes Stemmer
    • Nils-Peter Astrupgaard
  • V. Venstre, Danmarks Liberale Parti
    • Christine Dal
    • Tommy Wedel
    • Jens Dissing Odgaard
    • Grethe Andreasen
    • Erik Faurholt Siggaard
    • Niels Jørgen Christensen
    • Kristian Wismann Kurlink
    • Thomas Koed
    • Kersi Porbunderwala
  • Ø. Enhedslisten – De Rød-Grønne
    1. Henrik Bang
    2. Lise Hogervorst
    3. Jeanette Astrup
    4. Jesper Grand
    5. Pia Boisen
    6. Farrokh Jafari
    7. Carl Friis