Gå til hovedindhold

Ny International udskolingslinje på Lindegårdsskolen

Fra 2025 vil det i Lyngby-Taarbæk Kommune være muligt at tage de sidste 3 år af folkeskolen på en international linje.

Indhold

    Fra august 2025 oprettes en ny international udskolingslinje på 7-9. klassetrin i Lyngby-Taarbæk Kommune. 

    Den nye internationale linje skal kombinere folkeskolens stærke værdier og fællesskaber med en international tilgang og et globalt udsyn, så eleverne forberedes på fremtidens muligheder og udfordringer. 
    Den internationale udskolingslinje er en del af en ambition om, at sikre et godt tilbud til elever med særlig interesse for en international profil, herunder danske og udenlandske expat-familier. 
    Undervisningen vil styrke elevernes engelskkompetencer, og give eleverne en unik mulighed, hvis man ønsker at gå videre med en engelsksproget ungdomsuddannelse. 

    Som elev på den internationale udskolingslinje vil man opleve undervisning på engelsk, i op til 50% af undervisningen, primært i de naturvidenskabelige fag. Der vil samtidig blive undervist i dansk i et omfang, så det sikres, at eleverne har tilstrækkelige forudsætninger for, at aflægge test og prøver på dansk, og dermed bestå folkeskolens afgangseksamen, der giver mulighed for at starte på en ungdomsuddannelse. Undervisningen i de øvrige fag, herunder de kulturbærende fag som f.eks. historie, kristendomskundskab og samfundsfag, skal finde sted på dansk.

    Den internationale vil starte op med én 7. klasse i skoleåret 25/26, og i skoleåret 26/27 vil der være én 7. klasse og én 8. klasse, mens der fra skoleåret 27/28 både vil være én 7. klasse, én 8. klasse og én 9. klasse. 

    Hvis du ønsker at høre, om der er en ledig plads til dit barn, eller blot vil vide mere om den internationale udskolingslinje, kan du kontakte viceskoleleder på Lindegårdsskolen Rasmus Langager Larsen på RASLL@ltk.dk eller på 22361342. 

    Hvis du vil læse mere om den internationale udskolingslinje, kan du læse mere om den på Lindegårdsskolens hjemmeside, på nedenstående link:

    https://lindegaardsskolen.ltk.dk/international-udskolingslinje 

    Læs pressemeddelelsen om den internationale udskolingslinje på:

    https://www.ltk.dk/om-kommunen/til-pressen/pressemeddelelser/ny-international-udskolingslinje-paa-lindegaardsskolen-oprettes 

    Mød viceskolelederen

    Her følger Rasmus Langager Larsens egne ord om hvorfor det er så positivt med den nye internationale udskolingslinje på Lindegårdsskolen. Rasmus er viceskoleleder på skolen, og får det overordnede ansvar for den nye internationale linje. 

    Jeg er stor fortaler for, at folkeskoler får forskellige profiler, så vi kan skabe flere alsidige og anderledes skoler for kommunens elever. Derfor er jeg ekstra glad for, at vi på Lindegårdsskolen er de første, som får lov at være profilskole i Lyngby-Taarbæk kommune. 

    International linje er nemlig en oplagt mulighed for Lindegårdskolen til, at arbejde med vores globale udsyn, som vi vægter højt. Vi er i forvejen en skole med mange etniciteter, og arbejdet med at udvikle vores fællesskaber med stor diversitet er en hjørnesten for os. Jo mere diversitet jo sjovere er det….

    Det internationale spor vil derfor ikke bare være undervisning på engelsk, men en oplagt mulighed for, at favne den globale virkelighed, som skolen, i centrum af vidensbyen, er placeret midt i. Vi er optaget af at tilbyde udefrakommende expat-familier en grundskoleuddannelse som de kan bruge videre i enten en dansk ungdomsuddannelse, eller tilbage i deres hjemland. Eller den danske familie, som ved, at deres mulighed for et arbejde i udlandet ligger for døren. Derfor vil vi gøre os umage i at lave virksomhedsbesøg i nærmiljøet med internationale profiler.

    Derudover er der også de elever som er lige så trygge med det engelske sprog som det danske. Dem oplever vi flere og flere af, og på vores spor vil de kunne udfolde deres talent, og oven i købet blive forberedt på, at kunne tage et år i udlandet, eller søge en ungdomsuddannelse med internationalt spor.