Gå til hovedindhold
Du er her:

Medlemmer

I Lyngby-Taarbæk Kommune har vi 21 kommunalbestyrelsesmedlemmer. Udover arbejdet i Kommunalbestyrelsen, har de også en række hverv og poster i både udvalg under kommunalbestyrelsen og i nævn, råd og udvalg i andre foreninger og organisationer.

Borgmester

  • Sofia Osmani (C), borgmester

    Sofia Osmani

     

    Telefon: 45 97 31 50

    Mobil: 40 23 45 21

    E-mail: borgmester@ltk.dk

     

    Adresse

    Nymøllevej 24
    2800 Kgs. Lyngby

    Borgmestersekretær

    Telefon: 45 97 31 52

    E-mail: borgmester@ltk.dk

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
    • Beredskabskommissionen
    • Bevillingsnævnet
  • Sigurd Agersnap (F), 1. viceborgmester og formand for Dagtilbudsudvalget

    Sigurd Agersnap

     

     

    Mobil: 60 75 91 25

    E-mail: sigur@ltk.dk

    Adresse

    Baunehøjvej 5, 1.tv.
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Dagtilbudsudvalget, formand
    • Økonomiudvalget
    • Skoleudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Magnus von Dreiager (C), 2. viceborgmester

    Magnus Von Dreiager

     

     

    Mobil: 23 35 19 95

    E-mail: magnd@ltk.dk

    Adresse

    Hummeltoften 28
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Forebyggelses- og Socialudvalg, næstformand
    • Handicaprådet
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger

Det Konservative Folkeparti (C)

  • Sofia Osmani, borgmester

    Sofia Osmani

     

    Telefon: 45 97 31 50

    Mobil: 40 23 45 21

    E-mail: borgmester@ltk.dk

    Adresse

    Nymøllevej 24
    2800 Kgs. Lyngby

    Borgmestersekretær

    Telefon: 45 97 31 52

    E-mail: borgmester@ltk.dk

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
    • Beredskabskommissionen
    • Bevillingsnævnet
  • Casper Strunge, formand for Kultur- og Fritidsudvalget

    Mobil: 20 54 80 69

    E-mail: cstru@ltk.dk

    Adresse

    Strandvejen 633
    2930 Klampenborg

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Kultur- og Fritidsudvalget, formand
    • Skoleudvalget
    • §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Charlotte Shafer

    Charlotte Shafer

     

     

     

    E-mail: chash@ltk.dk

    Adresse

    Mortonsvej 26, 4.tv.
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Skoleudvalget
    • Dagtilbudsudvalget
    • Kultur- og Fritidsudvalget
  • Christian Winther

    Mobil: 20 55 18 05

    E-mail: chrwi@ltk.dk

    Adresse

    Krogvej 1
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Skoleudvalget, næstformand
    • Dagtilbudsudvalget
  • John Tefke, formand for Byplanudvalget

    John Tefke

     

     

    Mobil: 50 51 11 31

    E-mail: johnt@ltk.dk

    Adresse

    Eremitageparken 185
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Byplanudvalget, formand
    • Kultur- og Fritidsudvalget
    • Ældre- og Omsorgsudvalget
  • Karsten Andersen

    Karsten Andersen

     

     

     

    E-mail: karsa@ltk.dk

    Adresse

    Thorsvej 6B
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Ældre- og Omsorgsudvalget, næstformand
    • Forebyggelses- og Socialudvalget
  • Magnus Von Dreiager, 2. viceborgmester

    Magnus Von Dreiager

     

     

    Mobil: 23 35 19 95

    E-mail: magnd@ltk.dk

    Adresse

    Hummeltoften 28
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Forebyggelses- og Socialudvalget, næstformand
    • Handicaprådet
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Martin Vendel Nielsen
    Martin Vendel Nielsen

     

     

    Mobil: 22 92 23 00

    E-mail: mrtni@ltk.dk

    Adresse

    Ringerbakken 38
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Byplanudvalget, næstformand
    • Dagtilbudsudvalget
    • Kultur- og Fritidsudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Mette Schmidt Olsen, formand for Ældre- og Omsorgsudvalget
    Mette Schmidt Olsen

     

     

    Mobil: 30 50 59 19

    E-mail: msol@ltk.dk

    Adresse

    Kornagervej 15
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Ældre- og Omsorgsudvalget, formand
    • Forebyggelses-og Socialudvalget
    • Skoleudvalget
    • Børn- og Ungeudvalget, næstformand
  • Michael M. Jørgensen

    Mobil: 21 15 19 30

    E-mail: mjoeg@ltk.dk

    Adresse

    Om Kæret 4A
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Byplanudvalget
    • Teknikudvalget
    • §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed, næstformand
  • Richard Sandbæk, formand for Teknikudvalget
    Richard Sandbæk

     

     

    Mobil: 30 14 39 63

    E-mail: richs@ltk.dk

    Adresse

    Strandvejen 616
    2930 Klampenborg

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Teknikudvalget, formand
    • Økonomiudvalget
    • Ældre- og Omsorgsudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger

Socialdemokratiet (A)

  • Simon Pihl Sørensen, formand for Skoleudvalget

    Viceborgmester, formand for Byplanudvalget og medlem af Økonomiudvalget

     

     

    Mobil: 40 18 72 74

    E-mail: sps@ltk.dk

    Adresse

    Kongedalen 4
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Skoleudvalget, formand
    • Økonomiudvalget
    • Teknikudvalget
    • Ældre- og Omsorgsudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
    • Beboerklagenævnet
  • Bodil Kornbek

    Bodil Kornbek

     

     

    Mobil: 23 60 27 01

    E-mail: boko@ltk.dk

    Adresse

    Hybenvej 49
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Kultur- og Fritidsudvalget, næstformand
    • Byplanudvalget
    • Dagtilbudsudvalget
    • §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed
    • Handicaprådet

Det Radikale Venstre (B)

  • Gitte Kjær-Westermann, formand for §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed

    Gitte Kjær-Westermann

     

    Mobil: 50 30 12 01

    E-mail: gitkw@ltk.dk

     

    Adresse

    Skovvej 8A, st.
    2930 Klampenborg

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed, formand
    • Økonomiudvalget
    • Byplanudvalget
    • Forebyggelses- og Socialudvalget
    • Børn- og Ungeudvalget, formand
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Cecilie Lindahl

    Mobil: 20 51 94 57

    E-mail: clind@ltk.dk

    Adresse

    Agnesvej 10
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Teknikudvalget, næstformand
    • Dagtilbudsudvalget
    • Kultur- og Fritidsudvalget
    • Skoleudvalget

Socialistisk Folkeparti (F)

  • Sigurd Agersnap, 1. viceborgmester og formand for Dagtilbudsudvalget

    Sigurd Agersnap

     

     

    Mobil: 60 75 91 25

    E-mail: sigur@ltk.dk

    Adresse

    Baunehøjvej 5, 1.tv.
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Dagtilbudsudvalget, formand
    • Økonomiudvalget
    • Skoleudvalget
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger
  • Anne Grethe Bülow

    Mobil: 20 52 91 38

    E-mail: annby@ltk.dk

    Adresse

    Lyngbygårdsvej 102, 2.tv.
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Byplanudvalget
    • Forebyggelses- og Socialudvalget
    • Kultur- og Fritidsudvalget
    • Handicaprådet
  • Karen Marie Pagh Nielsen

    Mobil

    • 20 56 57 94
    • 21 60 88 56

    E-mail

    paghn@ltk.dk

    Adresse

    Færøvej 24
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Teknikudvalget
    • Ældre- og Omsorgsudvalget
    • §17, stk. 4-udvalget om Bæredygtighed

Enhedslisten (Ø)

  • Henrik Bang

    Henrik Bang

     

    Telefon: 45 88 76 56

    Mobil: 23 11 47 39

    E-mail: henba@ltk.dk

    Adresse

    Sverigesvej 9A
    2800 Kgs. Lyngby

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Forebyggelses- og Socialudvalget
    • Teknikudvalget
    • Forsyningsselskaberne

Venstre (V)

  • Christine Dal, formand for Forebyggelses- og Socialudvalget

    Mobil: 20 55 92 03

    E-mail: chthr@ltk.dk

    Adresse

    Hummeltoftevej 81
    2830 Virum

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Forebyggelses- og Socialudvalget, formand
    • Økonomiudvalget
    • Ældre- og Omsorgsudvalget
    • Handicaprådet
    • Valgbestyrelsen for kommunevalg
    • Valgbestyrelsen for andre valg og afstemninger

Nye Borgerlige (D)

  • Claus Bøgh Svenningsen

    Mobil: 20 58 74 70

    E-mail: claus@ltk.dk

    Valgt til

    • Kommunalbestyrelsen
    • Økonomiudvalget
    • Byplanudvalget
    • Dagtilbudsudvalget